Uverejnené Vložiť komentár

Podrobný sprievodca jantárom – druhy, tvary a farby

Jantárový náramok Barok viacfarebný dúhový

Jantár, skamenelá živica pravekých ihličnanov, je prvým organickým materiálom, ktorý ľudia začali používať v šperkoch ako drahokam. Upútal svojou krásou, farebnou škálou a aj tým, že vďaka svojej mäkkosti sa ľahko upravuje a je pohodlný pri nosení.

Prezeráte si jantárové šperky a ste fascinovaní ich všestrannosťou? Jantár sa dá skutočne rozmanito upravovať a vznikajú z neho rôzne, napohľad úplne odlišné výtvory. Ak by ste sa chceli dozvedieť, aký je rozdiel medzi surovým a lešteným jantárom a zorientovať sa v ďalších pojmoch, ktoré s jantárom súvisia, pripravili sme pre vás tento podrobný prehľad.

Pôvod jantáru

Jantár sa vyskytuje po celom svete – v Európe, v Karibiku, v Južnej aj Severnej Amerike, v Číne a Malajzii. V Európe sa jantár nachádza napríklad aj na Sicílii a na východnom pobreží Anglicka. Podľa náleziska sa jantár odlišuje sa vekom – datujúc ho v miliónoch rokov – ale aj vzhľadom a farbou. V Európe sa pri oteplení zemskej klímy na jantár premenila živica stromu pinus succinifera, a to asi pred 50 miliónmi rokov. Jeho najvýznamnejším náleziskom je oblasť okolo Baltického mora. Podľa pôvodu rozlišujeme morský jantár, ten sa uvoľňuje z podmorských nánosov a na breh sa vyplavuje počas prílivov alebo vlnobití. Následne je možné ho nájsť na plážach a pobrežiach. Jantár sa tiež ťaží zo zeme. Nachádza sa v plytkých ložiskách, z ktorých sa získava buď ťažbou na povrchu zeme alebo v tuneloch, či už pomocou strojov, alebo ručne.

Tvar jantáru

Jantár je amorfný, čiže beztvarý. Remeselne sa upravuje rôznymi spôsobmi a výsledkom sú zaujímavé, originálne a rôznorodé šperky či iné umelecké diela. Neexistuje jednotná klasifikácia tvarov jantáru, pripravili sme preto pre vás prehľad tých, s ktorými sa stretnete najčastejšie.

Zlomkové nugety jantáru

Drobné úlomky rôznych veľkostí, ktoré sa navŕtavajú a zhotovujú sa z nich náramky alebo náhrdelníky. Niekedy sa im ponechá ich neskrotený, pôvodný tvar, inokedy sa mierne obrúsia, aby k sebe lepšie ladili. Nugetové jantárové šperky si môžete prezrieť tu.

Oválne jantárové korálky 

Jantárové nugety upravené do pozdĺžneho, oválneho tvaru. Podľa toho, či sú štíhlejšie alebo oblejšie sa označuje tento tvar korálok aj ako olivové alebo fazuľkové. Nemajú úplne identický tvar, stále je im priznaná ich jedinečnosť, no pekne spolu ladia a vytvárajú efektnú postupku. Jantárové šperky s jantárom oválneho tvaru nájdete tu.

Barokové jantárové korálky

Korálky z jantáru označené ako barokové sú upravené do okrúhleho, no voľného tvaru. Sú to nesymetrické korálky, no je zrejmé, že k sebe tvarom ladia. Na šnúre spočívajú úhladne vedľa seba a zároveň mierne priznávajú pôvodný tvar jantáru. Šperky s barokovými jantárovými korálkami nájdete tu.

Okrúhle jantárové korálky

Jantárové korálky upravené do symetrického okrúhleho tvaru. Šperky s okrúhlymi korálkami patria medzi tie drahšie, pretože ich výroba je čo sa týka náročnosti aj použitého materiálu najvyčerpávajúcejšia. Čím väčšie korálky sú, tým dosahuje šperk väčšiu jedinečnosť a stúpa aj jeho cena. Symetrické jantárové korálky a šperky z nich nájdete tu.

Kabošony

Kabošon je brus, ktorý sa používa v šperkárstve pri úprave rôznych drahokamov. Môže mať rôzne podoby, no charakteristickým ho robí oblúkovito vypuklá horná strana a plochá dolná strana. Takto upravený jantár je vhodný na osádzanie do rôznych druhov lôžok a využíva sa na zhotovovanie klasických, elegantných jantárových šperkov v kombinácii s drahými kovmi. Šperky s kabošonmi jantáru si môžete prezrieť tu.

Tepaný jantár

Jantár je výnimočný tým, že je pomerne mäkký a dá sa dobre opracovávať. To využívajú umeleckí šperkári na to, aby z neho tvorili originálne tepané diela. Púčiky kvetov, srdiečka či krížiky sa stávajú súčasťou šperkov a často aj amuletmi, ktoré máte v podobe klenotu stále pri sebe. Pokochajte sa ponukou šperkou z tepaného jantáru.

Fazetovaný a iný jantár

Zaujímavá úprava jantárových korálok je fazetovaním, pri ktorom vznikajú plôšky s atraktívnym lomom svetla. Okrem toho sa stretneme s rôznymi štvorcovými či obdĺžnikovými korálkami, či inými kreatívnymi formami. 

Jantár - tvary jantáru v šperkárstve
Jantár – tvary jantáru v šperkárstve

Povrchová úprava

Stretli ste sa už s pojmom surový jantár? Je to jantár v pôvodnej, nedotknutej podobe, v akej je možné ho nájsť aj v prírode. Tento jantár je matný, jeho povrch je mierne drsný. Vyskytuje sa v rôznych formách, ako napríklad kvapky a nugety rôznych veľkostí. Aj v šperkoch sa niekedy využíva surový jantár. Tieto šperky sa vyznačujú poriadnou dávkou charakteru a nespútanou, prirodzenou krásou. Naopak leštený jantár sa pri spracovaní upravuje tak, aby sa jeho povrch vyhladil a získal vysoký lesk. Pri takejto úprave vynikne aj priehľadnosť jantáru, svetlo prenikne do hĺbky jantárovej kapsule, a vy tak môžete obdivovať krásnu jantárovú farbu a jeho bohatú vnútornú štruktúru.

Bohatú ponuku šperkov zo surového aj lešteného jantáru nájdete tu.

Farby jantáru

O baltickom jantáre sa hovorí, že sa vyskytuje vo viac ako 250 farebných prevedeniach, Niektoré zdroje uvádzajú dokonca viac ako 300. Nepochybne je to dané tým, že každý kus jantáru je jedinečný a ak by sme mali pomenovať každý jeho odtieň, narátali by sme ich azda skutočne niekoľko stoviek. 

Okrem toho rozlišujeme farby číre, zakalené a nepriehľadné, tzv. krémové alebo mliečne. Niektoré kusy jantáru sa tiež vyznačujú prechodom medzi farebnými odtieňmi alebo mixom čírych a nepriehľadných tónov. 

Jantárové farby - hrejivá postupka
Jantárové farby – hrejivá postupka

Farby jantáru prechádzajú od takmer úplne čistých, bielych, cez žltkasté a hnedasté tóny do medovej a koňakovej farby. Tieto farby sú pre jantár napríznačnejšie. Farebná stupnica jantáru potom tmavne do hnedých a zelených tónov, až po višňové a úplne tmavé. Zelený jantár patrí medzi obľúbené rarity. Jeho farba sa niekedy zvýrazňuje nahrievaním, pri ktorom do popredia vystúpia jasné zelené tóny. Ak si však kúpite zelený jantár a prekvapí vás, že je skôr tmavší, či dokonca hnedastý, nemusíte sa báť, že je to omyl. Je to skôr umelecký zámer, pri ktorom sa rozhodol šperkár ponechať jantár v jeho pôvodnej podobe. Znalcami vyhľadávanými a menej zvyčajnými druhmi sú tiež krémový jantár, ktorý patrí medzi nepriehľadné druhy, a višňový jantár, ktorý na pozadí tmavohnedej farby hrá pri dopade svetla bohatými bordovými odleskami. 

Popri baltickom jantári patria k obľúbeným a vyhľadávaným druhom jantáru barmský červený jantár, dominikánsky modrý jantár a mexický modro-zelený jantár.

Jantár a inklúzie

Zaujímavým fenoménom sú inklúzie v jantáre. Keď sa pri vzniku jantáru uvoľnila zo stromov živica, jej veľké množstvá v sebe uväznili aj rôzne častice – prach, kusy rastlín, hmyz a iné živočíchy. Tieto môžeme v jantáre nachádzať dodnes a predstavujú veľkú vzácnosť, ktorá sa odzrkadlí aj na cenovke takéhoto artefaktu. Ide teda o presne opačný efekt, ako pri iných drahých kameňoch, kde inklúzia znamená kaz kameňa a je na škodu. Čím zaujímavejšiu inklúziu jantárový exemplár má, tým jeho hodnota rapídne stúpa.

Karátová váha jantáru

Podobne ako pri iných drahých kameňoch, aj pri jantáre platí, že viac je skrátka viac. Čím väčší jantárový nuget, kabošon alebo korálka, tým väčšia hodnota a následne vyššia cena. V porovnaní s inými drahými kameňmi má však jantár jednu nespornú výhodu. Je pomerne ľahký, a tak si môžete dopriať aj skutočne masívne jantárové šperky – náušnice, náhrdelníky a podobne, a pri ich nosení sa nemusíte vzdať svojho komfortu. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *