Lapis lazuli je svojím zjavom nezameniteľný. Magický tmavomodrý kameň so zlatými škvrnami pripomína hviezdami posiatu nočnú oblohu a nedá sa s ničím iným pomýliť. Pre svoju krásu a mystický vzhľad bol obdivovaný dokonca už v praveku. Ponorte sa s nami do sveta lapis lazuli, spolu preskúmame jeho vlastnosti, historický význam, slávne šperky, metafyzické vlastnosti a fascinujúce mýty a legendy spojené s týmto očarujúcim kameňom.
Lapis lazuli – kameň výrazného vzhľadu
Lapis lazuli, často skrátene len lapis, je metamorfovaná hornina zložená predovšetkým z minerálu lazuritu spolu s ďalšími minerálmi, ako je kalcit a pyrit. Jeho najvýraznejšou črtou je jeho tmavomodrá farba so zlatými škvrnami. Za tie je zodpovedný práve pyrit, ktorý je v ňom bohato rozptýlený. Kameň má výrazný vzhľad a často sa používa v šperkoch a dekoratívnych predmetoch.
Názov tohto kameňa pochádza zo slov “lapis”, čo v latinčine značí kameň a arabského ”lazulum”, teda modrý. Je nepriehľadný, vyznačuje sa sýtou farbou v odtieňoch označovaných ako indigo, kráľovská, polnočná alebo morská modrá, zelenomodrá až fialovomodrá. Biele a zlaté škvrny sú na ňom vždy prítomné, a to v hojnej miere. Pri tých najhodnotnejších kúskoch však chýbajú biele fľaky kalcitu, vyniká len trblietavo zlatý pyrit.
Lapis lazuli v dejinách
História tohto kameňa sa datuje do obdobia spred 6 500 rokov. Lapisové artefakty boli nájdené v Bhirrane, najstaršom mieste civilizácie údolia Indus. Korálky lapisu sa našli aj v neolitických pohrebiskách na Kaukaze a v Mauretánii. Spomína sa aj v súvislosti s Mezopotámiou. Rovnako tak sa tešil obľube v starovekom Egypte. Kleopatra ho používala rozomletý ako očný tieň a pohrebná maska faraóna Tutanchamóna bola vyrobená práve z lapis lazuli a zo zlata.
Badakšán, provincia v dnešnom Afganistane, je čistá pustatina, pozostávajúca zo strmých hôr a hlbokých roklín bez akejkoľvek vegetácie. Ľudia tam cestujú, aby získali jedinú vec: lapis lazuli. Obchodné karavány prepravovali svoj drahocenný náklad obchodnými cestami do miest starých Grékov, Indov, Egypťanov, Mezopotámcov a Peržanov. Lapisové bane tohto regiónu sú v prevádzke do dnes. Ide o najstaršie známe komerčné zdroje drahých kameňov na svete.
Koncom stredoveku sa lapis dostal do Európy, a to najmä vďaka križiackym výpravám. Tu sa mlel na prášok a vyrábal sa z neho ultramarín, najjemnejší a najdrahší zo všetkých modrých pigmentov. Ultramarín používali niektorí z najvýznamnejších umelcov renesancie a baroka, vrátane Masaccia, Perugina, Tiziana a Vermeera, a často bol vyhradený pre odev ústredných postáv ich obrazov.
Lapis bol však veľmi vzácny a drahý, a tak si financovanie diel s jeho použitím mohli dovoliť len tí najbohatší mecenáši. Patrili k nim napríklad Mediciovci, ktorí v 16. storočí vybudovali jednečnú zbierku predmetov s lapis lazuli. Obsahovala nielen obrazy, ale aj vázy, podnosy, misy, klenotnice, skulptúry a iné objekty. Obdivovať ich dnes môžeme vo forme exponátov v múzeách najmä vo Florencii.
Lapis lazuli a šperky zneho
Po tisíce rokov sa lapis opracovával tak, aby vynikla jeho sýta farba s charakteristickou kresbou. V šperkoch sa využívali predovšetkým kabošony a korálky, prípadne vsadenie plôšok do kovu. S lapis lazuli sa však zdobili aj dekoratívne predmety alebo napríklad nábytok. Využíval sa formou intarzií (ozdôb vkladaných v dreve) alebo obkladov.
Lapis je relatívne mäkký, čo z neho robí obľúbený rezbársky materiál. Počas svojej histórie sa lapis premieňal na praktické predmety, vrátane hracích dosiek, misiek, rúčok dýk, hrebeňov do vlasov a amuletov. Umelci z neho zase zhotovovali ornamentálne objekty a sochy.
Slávne šperky a objekty s lapis lazuli
- Vajce Fabergé
Vajíčko z lapis lazuli je kreáciou svetoznámeho klenotníka Fabergé. Zhotovené bolo pravdepodobne na súkromnú zakázku. Jeho exteriér je zhotovený z lapisu a zdobia ho perly, zlato a diamanty. Vnútri ukrýva ozdobnú guličku, ktorá predstavuje žĺtok, drobnú ruskú cisársku korunku a rubínový prívesok v tvare vajíčka. V súčasnosti je súčasťou zbierky Clevelandského múzea umenia. - Cartier náhrdelník
Náhrdelník z kolekcie Panthére je zhotovený zo žltého zlata a osadený 700 briliantovými diamantmi s celkovou hmotnosťou 16,74 karátov, a k tomu lapis, ónyxom a oranžovým achátom alebo amazonitom – podľa farebného vyhotovenia. Ak by ste si chceli tento náhrdelník zadovážiť, nachystajte si viac ako 170 000 eur. - Kačka z lapis lazuli
Britslá kráľovská zbierka klenotov zahŕňa niekoľko pozoruhodných predmetov z lapisu. Sú to rôzne boxy, šperkovnice a tabatierky či vázy. Medzi nimi vyniká napríklad lapisová kačka, zhotovená v roku 1924 ako dekorácia do domčeka pre bábiky kráľovnej Márie. - Medailón s podobizňou Cosima I de’ Medici
Renesančný cameo medailón s tepanou podobizňou známeho talianskeho mecenáša umenia, vojvodu z Florencie a veľkovojvodu Toskánska Cosima I de’ Medici. V súčasnosti je možné ho vidieť v Metropolitnom múzeu. - Nástroje zo Symfónie drahých kameňov
Art Sexauer, podporovateľ múzea GIA, poprednej svetovej autority v oblasti diamantov a drahých kameňov, poveril majstrovského brúsiča drahokamov Lothara Hermanna z Idar-Obersteinu, aby zhotovil 21-dielnu kolekciu hudobných nástrojov z rôznych drahých kameňov a zlata. Symfónia obsahuje harfu z tigrieho oka, tubu z ruženínu, tri obsidiánové a kremenné kotlové bubny, rutilované kremenné violončelo, violončelo z lapis lazuli, ruženínový kontrabas, saxofón z lapisu, lesný roh z tigrieho oka, tyrkysovú trúbku, ametystový trombón, trombón z lapisu, kremenný trombón, citrínový trombón, ónyxový a kremenný klavír, ruženínovú violu, lapisové husle, turmalínové a malachitové husle.
Lapis lazuli – kameň priateľstva, lásky a bezpečia
Tento fascinujúci modrý kameň bol naprieč históriou považovaný za kameň intuície, múdrosti a harmonických vzťahov. Ezoterika mu dodnes pripisuje silné účinky na ľudské duchovno. Hovorí sa, že zvyšuje intuíciu, múdrosť a otvorenú myseľ, čo z neho robí kameň intelektuálneho a duchovného rastu. Lapis je tiež považovaný za kameň komunikácie, ktorý otvára krčnú čakru a podporuje jasné, zrozumiteľné vyjadrovanie sa.
Okrem toho sa mu pripisujú tieto vlastnosti:
- Podporuje harmóniu a pocit bezpečia
- Napomáha vytváraniu kvalitných medziľudských vzťahov
- Otvára myseľ
- Prebúdza vodcovské schopnosti
- Podporuje intuíciu
Účinky lapisu ocenia najmä ľudia, ktorí potrebujú podporu v oblasti sociálnych väzieb a vzťahov. Má vraj dodávať sebaistotu, sebavedomie a podporovať otvorenosť a komunikáciu.
Lapis lazuli a mágia
Polnočný kameň lapis sa používal už pred tisíckami rokov na výrobu amuletov a jeho údajná magická aura mala pôsobiť ako obrana pred zlým okom, teda negatívnou energiou a urieknutím. Lapis hrá rolu aj pri rôznych magických rituáloch. Má pomáhať nadväzovať kontakt s duchovnými sprievodcami, rozpoznať hrozbu duševného útoku a zastaviť ho a tiež uľahčovať výklad snov a predpovedanie budúcnosti. Okrem toho vraj otváraa tretie oko, udržuje rovnováhu krčnej čakry a napomáha k dosiahnutiu stavu osvietenia. V minulosti sa používal aj pri praktikách exorcizmu.
Mýty a legendy spojené s lapis lazuli
Lapis lazuli inšpiroval v rôznych kultúrach vznik fascinujúcich mýtov a legiend. Tu je niekoľko z nich.
Babylonská bohyňa Inanna
V starovekej sumerskej a babylonskej mytológii bol lapis lazuli spájaná s bohyňou Inannou, tiež známou ako bohyňa Ištar. Táto staroveká bohyňa sa spájala s láskou, krásou, plodnosťou a vojnou.
Podľa mýtu Inanna zostúpila do podsvetia, aby ho dobyla a rozšírila svoju nadvládu. Podsvetie však malo prísne pravidlá a ona musela prejsť siedmimi bránami, pričom pri každej bráne odovzdala kúsok svojho odevu a symboly svojej moci. Práve jej oblečenie a šperky boli zdobené lapis lazuli. Kameň symbolizoval jej silu a spojenie s nebesami. Na svoju cestu do podsvetia si navyše vzala tyče vyrobené z lapis lazuli, aby nimi merala dĺžku ľudského života.
Inanna podsvetie nedobyla, pri svojej snahe takmer zahynula. Napokon sa jej podarilo za pomoci jej verného služobníka a iných božstiev zachrániť. Vynorila sa z podsvetia a vrátila sa do svojej ríše, nesúc so sebou novú silu a múdrosť, ktorú na svojej ceste získala.
Kráľ Šalamún
Slávna legenda hovorí, že kráľ Šalamún dostal od anjela prsteň s lapis lazuli. Ten mu umožnil ovládať armádu démonov, ktorú použil na stavbu svojho chrámu.
V egyptskej mytológii bol lapis spojený s bohom oblohy Horom a bol považovaný za ochranný kameň proti zlým silám.
Epos o Gilgamešovi
Najstaršie zachované veľké literárne dielo, Epos o Gilgamešovi, spomína lapis lazuli na viacerých miestach. Napríklad v jednej časti eposu sa kráľ Gilgameš po bitke vracia domov do mesta Uruk. Bohyňa Ištar si ho všimne a zamiluje sa doňho. Snaží sa ho presvedčiť, aby sa stal jej manželom, tým, že mu ponúkne bohatstvo, vrátane voza z lapisu so zlatými kolesami.
Ponuku šperkov s lapis lazuli nájdete tu. Ak sa vám páčia šperky z polodrahokamov, isto vám padne vhod naša ponuka.