Uverejnené Vložiť komentár

Kopál – mladší brat jantáru

Kopál - materiál podobný jantáru, no výrazne mladší

Kopál je živicová látka pochádzajúca z rôznych stromov. Má mnoho spoločného s jantárom, avšak nie je taký starý alebo úplne sfosilizovaný. Neznamená to však, že by nemal čo ponúknuť.

Kopál bola pôvodne živica stromov, pochádzajúcich najmä z tropických oblastí Afriky, Ameriky a Ázie, často z čeľade Burseraceae. Živicu stromy vyprodukovali ako ochrannú reakciu na poškodenie alebo na ochranu pred škodcami. 

Kopál sa využíva v aromaterapii, ako kadilo a pri rôznych obradoch
Kopál sa využíva v aromaterapii, ako kadilo a pri rôznych obradoch

Zatiaľ čo kopál zdieľa s jantárom mnoho podobností, existujú medzi nimi aj výrazné rozdiely. Kopál je mladší, mäkší a menej stabilný. Vzhľadom na to je aj menej hodnotný a menej vyhľadávaný na trhu s drahými kameňmi.

Vek jantáru počítame v miliónoch rokov. Najstaršie barmské a libanonské jantáre pochádzajú z obdobia kriedy, majú teda viac ako 100 miliónov rokov. Baltický jantár má okolo 40 miliónov rokov. Jeho “brat” je v porovnaní s jantárom relatívne mladý. Jeho vek počítame od tisícok do stoviek tisícok rokov.

Vlastnosti kopálu a jeho využitie

Kopál má podobný vzhľad ako jantár. Zvyčajne má žltú, oranžovú alebo hnedú farbu. V porovnaní s jantárom má výraznú živicovú vôňu a jemnejšiu štruktúru. Vzhľadom na jeho menšiu stabilitu je podstatne menej využívaný v šperkárstve. V minulosti sa však často využíval pri rôznych duchovných a náboženských praktikách. Často sa páli ako kadidlo alebo sa používa v rituáloch na komunikáciu s božským či na čistenie aury a energie. Vyznačuje sa silnou, sladkastou vôňou. Jeho hustý dym je bohatý na aromatické tóny borovice a citrónu.

Kopál - skamenelá živica
Kopál – skamenelá živica

Kopálové nugety s obľubou využívali civilizácie južnej Ameriky pri rôznych obradoch. Mayovia mu pripisovali magické a liečebné účinky. Aztékovia ho používali ako make-up, lepidlo na masky a na pripevnenie drahých kameňov na zuby. Využíval sa dokonca aj ako žuvačka či liek na rôzne neduhy.

Domorodé obyvateľstvo Mexika a Strednej Ameriky dodnes využíva kopálové kadidlo ako súčasť rôznych obradov. Jeho magické vlastnosti pomáhajú odohnať negatívnu energiu a katastrofy.

Kopál sa historicky využíval aj v remeslách a v umení, napríklad pri výrobe dekoratívnych prvkov na sochách, pri tvorbe lakov a farieb. Dodnes tvorí prísadu husliarskych lakov, hudobné nástroje mu vďačia za tvrdý a lesklý povrch. Kopál sa tiež stále využíva pri reštaurovaní obrazov.

Kopálové inklúzie

Aj kopál môže niekedy obsahovať inklúzie, ako je hmyz, rastlinný materiál alebo iné nečistoty zachytené v živici. Hoci nepochádzajú spred takého dávneho obdobia, ako tie jantárové, aj kopálové inklúzie poskytujú cenné pohľady do minulosti a sú zaujímavé pre zberateľov a výskumníkov.

Kopálové arómy majú povznášajúce účinky
Kopálové arómy majú povznášajúce účinky

Kopál na povznesenie ducha

Kopál je známy pre svoju schopnosť vyvolať duševne povznášajúce a upokojujúce účinky. Je bohatý na triterpény, u ktorých sa preukázalo, že výrazne znižujú úzkosť. Kopálové kadidlo sa využíva tiež na navodenie atmosféry pri meditácii.

Zaujímate sa o šperky s polodrahokamami? Prezrite si našu ponuku.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *