Svätý Mikuláš a oslava jeho sviatku majú u nás bohatú históriu. Poďme sa s ňou oboznámiť dopodrobna a pozrieť sa na tradície tohto sviatku vo svete a u nás. Na záver článku pre vás máme aj tie najkrajšie mikulášske priania, pozdravy a vinše.
Svätý Mikuláš z Myry
Historickou postavou za oslavou sviatku svätého Mikuláša je kresťanský kňaz a neskôr biskup, ktorý žil v 4. storočí v meste Myra v dnešnom Turecku. Známym sa stal pre svoje láskavé a štedré skutky a zázraky. Za jeho naznámejší čin sa považuje zachránenie troch dcér z chudobnej rodiny, ktoré nemali na živobytie. Keď sa o ich osude dozvedel Mikuláš, začal im v noci nosiť mešec s peniazmi a klásť ho na okno. Otec dcér bol zvedavý, kto je tento dobrocinec, na Mikuláša si počkal a poďakoval mu. Mikuláš ho poprosil, aby jeho tajomstvo nevyzradil a peniaze aby dal dcéram na veno. Poznáme však aj ďalšie príbehy, ktoré vykresľujú svätého Mikuláša ako patróna a ochrancu detí.
Jeden z nich rozpráva o troch študentoch teológie, ktorí cestovali do Atén. Zlý hostinský ich okradol, zavraždil a ich pozostatky ukryl. Biskup Mikuláš, idúci po tej istej trase, sa zastavil práve v tomto hostinci. V noci sa mu o zločine prisnilo, začal sa teda vrúcne modliť k Bohu, vďaka čomu sa traja chlapci prinavrátia medzi živých. Vo Francúzsku sa tento príbeh rozpráva ako tri malé deti, ktoré pri svojej hre zablúdia a zajme zlý mäsiar. Vtom sa zjaví svätý Mikuláš a prosí Boha, aby im vrátil život a aby sa mohli vrátiť k svojim rodinám.
Ďalší z príbehov zobrazujúcich Mikuláša ako ochrancu detí sa odohral dlho po jeho smrti. Obyvatelia mesta Myra oslavovali svätca v predvečer jeho sviatku, keď do mesta prišla skupina arabských pirátov z Kréty. Ukradli poklady z kostola svätého Mikuláša a uniesli aj mladého chlapca Basilia, aby z neho spravili otroka. Basilios musel rok slúžiť vládcovi ako osobný čašník, zatiaľ čo ho doma oplakávala jeho mama. Keď sa blížil ďalší sviatok svätého Mikuláša, Basiliova matka sa k oslave nepripojila. Večer strávila doma v modlitbách. Medzitým, keď Basilios plnil svoje úlohy v službe, sa mu zrazu zjavil svätý Mikuláš, požehnal ho a preniesol ho domov do Myry. Rodičom sa zrazu zjavil, v rukách stále držiac kráľovský zlatý pohár.
Mikuláš na Slovensku – tradície a zvyky
Sviatok svätého Mikuláša u nás pripadá na 6. decembra. V ostatných západných kresťanských krajinách sa tiež oslavuje 5. alebo 6. decembra. Východokresťanské krajiny oslavujú 19. decembra podľa starého cirkevného kalendára.
Oslavy svätého Mikuláša sa vo svete rôzna, s týmto sviatkom sa spájajú rozmanité tradície. Všetky však majú spoločného menovateľa – obdarovávať druhých, konať dobré skutky, byť štedrý a láskavý. Na Slovensku sa o svätom Mikulášovi traduje, že chodí v sprievodce anjela a čerta a nosí so sebou knihu, v ktorej je zaznamenané, či boli deti počas roka poslušné. Tie, ktoré sa správali celý rok pekne, odmeňuje drobnými darčekmi – sladkosťami, ovocím, orieškami. Deti, ktoré svojich rodičov neposlúchali, dostanú balíček uhlia alebo cibuľu. Na svätého Mikuláša sa organizujú rôzne sprievody alebo besiedky, počas ktorých majú deti možnosť stretnúť sa s Mikulášom, zarecitovať básničku alebo zaspievať pesničku a získať za to malú odmenu. V rodinách sa oslavuje tak, že v predvečer sviatku si deti očistia čižmičky, umiestnia ich do okna a uložia sa na spánok v nádeji, že ich Mikuláš odmení. Ráno si v čižmách nájdu svoju mikulášsku nádielku. Táto tradícia sa vyznáva nielen u nás, ale aj v iných krajinách strednej a východnej Európy.
Mikuláš – tradície v minulosti
V minulosti sa na slovenských dedinách oslavoval Mikuláš formou rôznych maskovaných sprievodov, predstavujúcich kňazov, miništrantov a čertov. Takto prezlečení mládenci chodili za dievkami a obdarovávali tie, ktoré sa im páčili najviac. Usporadúvali sa aj miklulášske trhy, dnes ich poznáme skôr ako tie vianočné. Predávalo sa na nich domáce pečivo, figúrky, sušené ovocie a rôzne drevené hračky.
Darčeky na Mikuláša
A čo v dnešnej dobe darovať deťom na Mikuláša? Zvyčajne bývajú v mikulášskej nádielke drobné sladkosti, cukríky, lízatká, perníčky, čokoláda, ovocie a sušené ovocie, oriešky. V mnohých rodinách dostávajú na Mikuláša deti adventný kalendár – či už ten kúpený, alebo po domácky vyrobený. Niekedy sa v čižmičke objaví aj drobná hračka, časopis či knižka alebo farbičky. A čo s dospelákmi? Hoci je Mikuláš predovšetkým sviatkom pre deti, aj dospelí si ho môžu pekne uctiť. Nie je nič zlé, ak svojim blízkym venujeme balíček s nejakou dobrotou, napríklad kvalitnou čokoládou, alebo ak venujeme malý obnos na charitu a pomôžeme ľuďom, ktorí to potrebujú najviac.
Zvyky na svätého Mikuláša vo svete
Aj v iných krajinách nosí Mikuláš darčeky. Napríklad v Holandsku chodí Sinterklaas už 5. decembra a obdarováva deti. Zvyčajne sú to rodiča alebo blízki priatelia prezlečení za Mikuláša, ktorí prichádzajú do rodín a nosia deťom drobné darčeky, pričom niečo dostane každý bez rozdielu, nerieši sa, či boli dobrí alebo nie. Niekedy deťom nechávajú vrecko s darčekmi Sinterklaasovi asistenti pred dverami a zabúchajú na dvere či okno a rýchlo utečú. Podobne je tomu v Belgicku či Luxembursku.
Nie je tajomstvom, že túto tradíciu si vzali holandskí prisťahovalci so sebou, keď osídľovali New Amsterdam, dnešný New York. V Amerike sa z tohto zvyku stal neskr v 19. storočí Santa Claus a kryštalizoval sa až do podoby, ktorú poznáme dnes.
V Nemecku a v Rakúsku dostávajú deti malé darčeky už 5. decembra. Mikuláš je oblečený ako biskup a má desivého spoločníka Krampusa. Strašidelný Krampus chytá ozvlášť neposlušné deti do svojho vreca a odnáša ich do svojho brlohu. Táto legenda má korene v germánskom folklóre a dodnes sa oslavuje spolu s Mikulášom 5. decembra ako Krampusnacht, počas ktorej sa mladí muži prezlečení za Krampusov potulujú ulicami a strašia deti zvonením hrdzavými reťazami.
Vo Francúzsku prichádza Mikuláš 6. decembra a dáva deťom drobné darčeky a čokolády. V rodinách sa rozprávajú príbehy o tom, ako svätý Mikuláš pomáhal deťom, napríklad tá so zločinným mäsiarom, známym ako Père Fouettard.
V Grécku, ale aj v Albánsku, Srbsku a Bulharsku, sa svätý Mikuláš oslavuje v predvečer jeho sviatku, 5. decembra. Tento deň je známy ako Shen’Kolli i Dimnit (Svätý Mikuláš Zimný). V týchto kultúrach je tento deň dňom pôstu, nie rozdávania darčekov. Väčšina ľudí sa zdržiava konzumácie mäsa alebo sa postí úplne alebo pripravuje sa na hostinu, ktorá začína tesne po polnoci.
V Amerike a vo Veľkej Británii sa sviatok svätého Mikuláša tradične neoslavuje, no zvyky podobné tým mikulášskym sa stali súčasťou vianočných osláv.
Najobľúbenejšie mikulášske priania, pozdravy a vinše
Hore briežkom, dolu briežkom,
zapadajú sane sniežkom.
Na nich svätý Mikuláš,
pri ňom anjel, z neba stráž.
Deti hľadia do oblôčka,
nedočkavé majú očká.
Dobrý strýčku Mikuláš,
pre všetkých dosť darov máš?
Ak môžem byť taká smelá,
aj ja by som prosiť chcela.
Nie však žiadne haky-baky,
chcela by som strojček taký,
ktorý mňa a našu Milku
naučí hneď násobilku.
***
Vitaj, vitaj Mikuláš,
čo v batohu pre nás máš?
Cukríky i čokoládky
a či dáky perník sladký?
Celý rok sme poslúchali,
aj si uši umývali.
Žiaden z nás sa nebil veru,
na kolene nemal dieru.
Tak, ako sme sľúbili,
všetci sme sa ľúbili.
Rýchlo, rýchlo rozbaľ vrece,
nikto z nás uč čakať nechce.
***
Mikuláš, Mikuláš,
čo v tom vreci schovávaš?
Sladkosti a cukríčky,
len pre dobré detičky.
***
Mikuláš, Mikuláš, priateľ náš starý,
každý rok nosievaš do okien dary.
Mikuláš, Mikuláš, ty veľký svätý,
každý rok myslievaš na dobré deti!
***
Milý Mikuláš,
neobíď že nás!
Čakáme ťa s túžbou všetci,
dones dary vo svojom vreci.
Pekné, sladké, zafarbené,
radšej viacej ako menej.
A keby si neuniesol toľké dobroty,
ja ti prídem na polceste s košom oproti.
***
Kde sa vzal,
tu sa vzal,
Mikuláš pod oknom stál,
v ruke veľkú paličku,
na hlave mal čiapočku.
Z bielych fúzov teplý šál,
tak na deti vykúkal.
***
Mikuláš je dedko starý,
vie on robiť veľké čary.
Nadelí ti radosti,
čižmu plnú sladkostí.
***
Mik, Mik, Mikuláš,
prišiel s čertom na koláč,
sľubujem, sľubujem,
že už hnevať nebudem.
***
Na svätého Mikuláša
neučí sa, neskúša sa.
Každá päťka odpúšťa sa,
to je príkaz Mikuláša.
***
Upratali sme si všetko,
čakáme ťa milý dedko.
Čakáme ťa Mikuláš,
kedy sa k nám zatúlaš.
Veríme, že v tvojej skrýši,
niečo dobré pre nás zvýši.
Už sme všetci zvedaví,
či sa tvoj koč zastaví.
***
Pod okienkom z večera,
ktosi ťuká – nazerá.
Biela brada až po pás,
jaj veď je to Mikuláš!
***
Celý kraj sťa striebro svieti.
Príď, Mikuláš, prosia deti.
Chytro sadaj na sane,
v školičke ťa čakáme.
***
Na svätého Mikuláša
do okna sa obuv znáša.
Topánky si každý čistí,
kto aký bol, ráno zistí.
***
Správičkou sa k tebe vznáša,
dar svätého Mikuláša.
Nevidieť ho síce, viem,
ale dať ti takto chcem:
sladký cukrík dobroty,
mandarínku ochoty,
čokoládku v srdca tvare,
nech máš lásky veľa stále.
A oriešky – dobré slová,
ktoré ľudí spolu spoja.
Každý deň z nich papinkaj,
no a tiež z nich rozdávaj.
***
Zima robí čáry-máry,
december je v kalendári.
Kým šiesteho narátaš,
zavíta k nám Mikuláš.
***
Mikuláš, Mikuláš,
priateľ náš starý,
každý rok nosievaš
do okien dary.
Mikuláš, Mikuláš,
ty veľký svätý,
každý rok myslievaš
na dobré deti.
***
Príď Mikuláš trošíčka,
dám ti pusu na líčka.
Poťahám ti dlhú bradu,
pošuškám ti malú radu.
Ponáhľaj sa,
už čas letí,
čakajú ťa všetky deti.
***
Už je zima, už je čas!
Mikuláši majú zraz.
Jeden pôjde rovno k nám,
na toho sa pamätám.
Na topánky pozriem sa:
“Ahoj tatko, vyzuj sa!”
***
Už sa svätý Mikuláš
na vandrovku chystá.
Hej, nejedna topánočka
svieti v okne čistá.
A keď svätý Mikuláško
do okienka kukne,
hej, nejedno srdiečko tu od radosti pukne.
A včas ráno už srdiečko deťom silno bije,
hej, nechže ti Mikuláško večná sláva žije!
***
Ach, deduško Mikuláš,
nože povoz raz aj nás.
Príde, príde Mikuláš,
s čím prekvapíš teraz nás?
Cukríky máš v batožine,
darčeky dáš do čižmičiek.
Prečo prídeš iba raz,
ty náš milý Mikuláš?
***
Vonku sniežik tíško padá,
za humnami zora sadá.
Do okna sa rýchlo vkrádam,
zbadám ho, či nezbadám?
Kde si ujo Mikuláš?
Neobídi domček náš!
Čižmičky mám nachystané,
nezačujem niekde sane?
Celý deň som dobrý bol,
doma smetí vyniesol.
Na sladkosti sa už teším,
všetky deti vždy potešíš.
Čokoládku by som chcel,
rýmovačku vymyslel.
Prídi ujo Mikuláš!
***
Mikuláš je kúzelník,
darčeky nám vykúzli.
Ale iba pre takých,
čo neboli cez rok zlí.
***
Príď, Mikuláš,
príď aj k nám,
nemusíš však chodiť sám.
Vezmi si aj priateľov,
privíta vás celý dom!
***
Ďakujem, Mikuláš,
za tie krásne chvíle,
za darčeky od teba,
za úsmevy milé.
Stretneme sa o rok zas,
príď, Mikuláš, medzi nás.
***
Kto poslúchal mamku, ocka,
na každého darček počká.
Kto bol samá nezbeda,
tomu beda, prebeda.
***
Zaduj, víchor!
Vločky splaš!
Nech už je tu Mikuláš!
Ľavá nôžka, pravá nôžka,
nakuknem mu do batôžka
a pomôžem vybaliť.
Zaplníme celý byt!
***
Padá sniežik, vietor fúka,
Mikuláš nám dary núka.
Poďte, deti, detičky,
rozbaľte si balíčky.
Kto poslúchal mamku, ocka,
na každého darček počká.
Kto bol samá nezbeda,
tomu beda, prebeda.
***
Mikulášku, dobrý strýčku,
modlím sa ti modlitbičku,
zlož tú svoju plnú tašku,
daj nám darov svojich trošku,
či koníčka medového,
či koláčka makového,
veď ty strýčku Mikuláš,
mnoho dobrých darov máš.
Zaujíma vás história sviatkov, ktoré slávime? Chcete sa dozvedieť viac o ich tradíciách a zvyklostiach? Prečítajte si aj ďalšie články z našej rubriky Sviatky.