Uverejnené Vložiť komentár

Šperky z pravého jantáru – trápi vás, ako overiť ich skutočnú pravosť? Čítajte ďalej.

Baltický jantár - nuget. Kúsok lešteného jantáru, skvelý darček na navodenie príjemnej atmosféry domova

O pravosti jantáru sa toho popísalo už mnoho. A azda ešte viac o domáckych testoch na overenie, či jantár vo vašich klenotoch je skutočne pravý. Poďme sa však pozrieť na zúbok tejto problematike v kontexte 21. storočia. Ako preveriť, či sú vaše šperky z pravého jantáru naozaj pravé? Sú testy jantáru v domácom prostredí dobrý nápad? Áno či nie?

Sugestívna otázka z úvodu článku už predznačuje odpoveď. Ak nie ste gemológ a nie ste ochotní svoje šperky pre účely expderimentu zničiť, na domáce testy radšej zabudnite. V domácich podmienkach a navyše s obmedzeným vzdelaním a neexistujúcimi skúsenosťami príde možno k unáhleným záverom, ktoré môžu s realitou súvisieť len okrajovo, ale aj s ňou nemať absolútne vôbec nič spoločné. Len na ilustráciu – tu je niekoľko pikošiek z domácich testov jantáru, s ktorými sme sa doposiaľ stretli, pretože nás s nimi naši zákazníci počas uplynulých rokov praxe konfrontovali:

Váš jantár nie je pravý, pretože keď hodím náušnicu do soľného roztoku, tak klesne ku dnu.

Nuž. Jantár síce v slanom roztoku pláva na povrchu, pretože je ľahký. Takýto experiment sme robili pri točení videí na našich sociálnych sieťach, ktoré si tam môžete pozrieť. Pravda je však taká, že celá strieborná náušnica s jantárovým kabošonom plávať určite nebude, keďže kov je ťažký a stiahne aj jantár ku dnu.

Jantár som vyčistila prípravkom na šperky a zmatnel, je to napodobenina.

Upozorňujeme, že práve pravý jantár zmatnie, ak príde do kontaktu s nevhodnou chemikáliou alebo je vystavený nevhodnému zaobchádzaniu. Čistiť ho treba len navlhčenou handričkou. Okolité striebro môžete, samozrejme, leštiť handričkou na striebro. Jantár je prírodný, delikátny materiál. Naproti tomu, čínske bižutérne sklíčka toho vydržia o čosi viac. Je otázkou preferencie, k čomu človek inklinuje.

Jantárový prsteň Čistota koňakový
Jantárový prsteň Čistota koňakový

Testovala som jantár plameňom a horel, takže je to falzifikát.

Prosíme vás, neničte si svoje šperky. Jantár je skamenelá živica a práve na rozdiel od bižutérnych sklíčok či rôznych laboratórne vytvorených kameňov pri kontakte s plameňom naozaj horí. Práve to je dôkazom jeho pravosti. Z neznalosti si zničiť šperk a ešte z toho vyvodiť nesprávny záver je viac než poľutovaniahodné. 

K šperku som nedostala certifikát pravosti, takže ho považujem za podvrh.

Pravdou je, že certifikáty pravosti jantáru majú malú výpovednú hodnotu. Za nás ich považujeme za farebne potlačené papieriky s marketingovou funkciou. Výrobca a distribútor šperku, ktorý chce k šperku poskytnúť skutočný certifikát overujúci pravosť konkrétneho drahokamu osadeného v šperku, musí tento zaniesť do gemologického laboratória, ktoré mu potvrdenie aj s popisom charakteristík konkrétneho kameňa či kameňov v šperku vystaví. Toto však niečo stojí. Ak sa rozprávame o šperkoch, ktorých cenovky obsahujú troj- či štvor- a viacmiestne sumy v eurách, takéto certifikáty sú bežnou praxou. Pri šperkoch za niekoľko desiatok eur by takýto certifikát znamenal, že cena šperku sa musí znásobiť. O čom teda vypovedajú bežne distribuované certifikáty pravosti jantáru? Sú akýmsi záväzkom či prísľubom výrobcov a obchodníkov, že obchodujú čestne a využívajú také materiály, aké deklarujú. Takýto prísľub vám radi dáme aj v digitálnej forme, a nepotrebujeme zaťažovať platénu tlačou certifikátov.

A ešte bonus – pripomienka nie k jantáru, ale k striebru:

Šperk od vás mi začernal, takže to nie je striebro.

Práve striebro je materiál, ktorý sa vyznačuje javom takzvanej oxidácie, ľudovo povedané zájdenie či začernanie. Tej sa dá predísť povrchovou úpravou, ako je napríklad rhódiovanie. Sledujte podrobne popisky produktov. Niektoré šperky v našej ponuke sú rhódiované, iné nie. Takisto je dobré šperky nevystavovať zbytočnej záťaži, ako je povedzme kontakt s vodou a čistiacimi či kozmetickými prostriedkami. Dobrou správou je, že akokoľvek zoxidovaný strieborný šperk sa dá efektívne vyčistiť a priviesť do svojho pôvodného lesku. Na bežnú údržbu medzi noseniami vám postačia handričky na striebro. Na silné začernanie povedzme pri dlhom období skladovania alebo po dlhodobom vystavení silnému slnečnému žiareniu sú tu špeciálne čistiace roztoky. Ak vaše šperky obsahujú okrem striebra aj iné drahokamy, zohľadnite spôsob čistenia a výber vhodného čistiaceho prípravku a postupu.

A ako teda zistiť, či je ponúkaný jantárový šperk skutočne z pravého jantáru? 

Odpoveď znie: Zabudnite na chemické experimenty, použite zdravý rozum. 

Sledujte radšej:

  • SERIÓZNOSŤ PREDAJCU: má právnu formu, sídlo na Slovensku alebo v EÚ, transparentné obchodné podmienky a k nákupu vám vystaví daňový doklad – nenakupujte u pofidérnych profilov na sociálnych sieťach, na bazároch či v ázijských eshopoch, ktoré vyzerajú neprofesionálne a neseriózne.
  • CENU: Príliš nízka cena by vám mala byť podozrivá pri každom nákupe, nielen pri jantárových šperkoch. Ak sa nejaká ponuka vymyká všetkému, čo predstavuje štandard na trhu, malo by vám to začať byť podozrivé. Ako sa hovorí: “Ak niečo vyzerá príliš dobre na to, aby to bolo naozaj skutočné, nie je to skutočné.”
  • MOŽNOSŤ VRÁTENIA TOVARU: Obchodník, ktorý to myslí so svojimi zákazníkmi vážne, ponúka možnosť vrátenia tovaru bez udania dôvodu – a to aj nad rámec zákonom stanovených povinností. V našom eshope môžete napríklad šperky vrátiť bezplatne, ak sa vám na nich niečo nezdá, na fotke či videu sa vám javili inak alebo vám nesadli veľkostne. 
  • POSKYTOVANÚ ZÁRUKU: Okrem možnosti odstúpiť od zmluvy predajca ručí za tovar 2 roky. Už to samotné motivuje predajcov prinášať kvalitu. V eshope z Číny síce nakúpite lacno, no kupujete mačku vo vreci a pravdepodobnosť, že sa svojich práv v prípade problémov domôžete sa približuje nule.
Jantárový náhrdelník z nugetiek baltického jantáru - šnúra jantáru na bavlnenom lanku
Jantárový náhrdelník Podmanivé nugety koňakový
  • KOMPLETNOSŤ PRODUKTOVÝCH POPISOV A POSKYTOVANÝCH INFORMÁCIÍ: Pri každom produkte, ktorý kupujete, by ste mali byť informovaný o použitých materiáloch, krajine pôvodu, rozmeroch a ďalších parametroch, dôležitých pre vaše nákupné rozhodnutie. Ak sú popisky nejasné, prípadne obsahujú zavádzajúce informácie, mali by ste zbystriť. Koniec koncov, nie je nič zlé na tom predávať šperky z kopálu či synteticky vytvorené kamene, no treba o tom spotrebiteľa informovať.
  • KRAJINU PÔVODU: Baltický jantár pochádza pochádza z Pobaltia. Aj my do dovážame jantár od certifikovaných dodávateľov z pobaltských krajín. Tieto krajiny sú baštou jantáru, získavajú ho priamo z vôd Baltického mora. Ak máte nálezisko priamo pod nosom, obťažovali by ste sa výrobou napodobenín? Jantár patrí k dôležitým vývozným artiklom týchto krajín a miestni si potrpia na jeho kvalitu a pravosť pôvodu, pretože je súčasťou ich histórie a kultúrneho dedičstva. Ak nakupujete šperky vyrobené v inej krajine, deklarujúce, že obsahujú baltický jantár, navyše za extrémne nízku cenu, skúste sa zamyslieť, ako sa baltický jantár do danej krajiny dostal, aby z neho šperky vyrobili a tieto následne vyviezli k vám – a to všetko za pár eur.
  • VZHĽAD: Ak máte na jantár už trochu trénované oko, lacnú napodobeninu odhalíte pomerne jednoducho. Rôzne živice alebo umelo vytvorené napodobeniny sa totiž vyznačujú jednoliatym, symetrickým vzhľadom. Toto pre jantár nie je ani trochu typické. Jeho sfarbenie je rôznorodé, vnútorná štruktúra členitá a bohatá na rôzne inklúzie. 
Šperky z pravého baltického jantáru pôvodom z Pobaltia nájdete tu. 
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *