Uverejnené Vložiť komentár

Jantár a jeho kvalita – ktoré faktory sú naozaj dôležité

Jantárová brošňa Včela medonosná koňaková

Jantár je polodrahokam organického pôvodu. Vznikol fosilizáciou starovekej živice ihličnanov, čomu vďačí za svoje unikátne vlastnosti. Pri hodnotení jeho kvality však treba mať na pamäti, že tradičné hodnotenie drahokamov, ako ho poznáme pri mineráloch, sa na neho nedá uplatniť. Prečítajte si, aké faktory posudzujeme pri jeho hodnotení.

Farba, čistota, brus a karáty sú parametre, s ktorými sa stretávame pri hodnotení drahých kameňov. Hodnotenie sa uplatňuje najmä pri diamantoch, ale často aj pri ďalších kameňoch v šperkovej kvalite. Prečo je tomu teda pri jantáre inak?

Jantárové prívesky - nugety baltického jantáru
Jantárové prívesky – nugety baltického jantáru

Jantár je beztvarý, vznikol sfosilizovaním organickej hmoty. Nevytvára kryštály, a tak sa pri jeho úprave používajú len isté postupy. Brúsenie, napríklad, neprichádza do úvahy. Jantár sa opracováva predovšetkým tepaním a leštením, a to do tvaru korálok, kabošonov, alebo sa z neho vytvárajú rôzne kreatívne tvary. Podobne tak čistota, ktorá je pri iných kameňoch veľmi dôležitá, sa pri jantáre posudzuje úplne inak. Tam, kde pri drahokamoch je akákoľvek odchýlka od dokonalosti problémom, pri jantáre je priam žiadaná. Práve jeho bohatá vnútorná štruktúra bohatá na rôzne nepravidelnosti, bublinky, prípadné inklúzie drobných častíci, ktoré sa do živice zachytili a s ňou skameneli, ho robia unikátnym. Zaujímavé sú napríklad inklúzie rastlín alebo živočíchov, ktoré sa však väčšinou spracovávajú a predávajú ako nuget pre súkromné kolekcie nadšených zberateľov. Tie historicky najhodnotnejšie sa zase vystavujú v múzeách. V šperkárstve sa používajú len výnimočne.

Na čo teda pri jantáre pozerať? Z klasických kritérií môžeme posudzovať len farbu a veľkosť jantárového kusu, čiže karátovú hmotnosť. Čím krajšie, sýtejšie sfarbenie a čím väčší kúsok znamenajú aj výnimočnosť a s ňou spojenú vyššiu cenu. V šperkárstve sa zvyčajne preferujú sýte, čisté tóny, ktoré jasne vynikajú a pri použití viacerých kusov spolu pekne ladia. No nie je nijak neobvyklé, ak má sfarbenie jantáru odchýlku od klasickej farebnej škály, alebo sa v jednom kuse mieša viacero farebných tónov, či dokonca priehľadný a nepriehľadný komponent. Takéto šperky sú o to zaujímavejšie a nápaditejšie. 

Jantárový náramok Korálky viacfarebný dúhový
Jantárový náramok Korálky viacfarebný dúhový

Na čo si pri kúpe dať pozor? Na trhu s jantárovými šperkami sa občas stretneme s pojmom lisovaný alebo rekonštruovaný jantár. Nemusí pritom automaticky znamenať, že je to syntetická napodobenina jantáru. Rekonštruovaný jantár zvyčajne pozostáva z malých úlomkov, ktoré sa pôsobením tepla a tlaku formujú do väčších kúskov. Dalo by sa povedať, že ide o recykláciu jantáru. Je to vlastne postup, ktorým sa z menších, menej hodnotných, prípadne polámaných alebo inak poškodených kúskov vytvárajú väčšie, opäť esteticky hodnotné kusy. Výhodou takýchto kúskov je, samozrejme, nižšia cena v porovnaní so šperkami, ktoré využívajú pôvodné nugety. Symetrické, okrúhle korálky sú, napríklad, typickým príkladom, pri ktorom spracované z jedinečného kusu dosahuje ich cena pomerne vysoké čísla, a naopak vyrobené z listovaného jantáru sú pomerne dostupné. Využitie lisovaného jantáru je však eticky úplne v poriadku, stále máte v rukách prírodný materiál, no je určite na mieste, aby obchodník túto technológiu spracovania priznal a zreteľne komunikoval.

Zaujíma vás jantár a chcete sa o ňom dozvedieť viac? Prečítajte si všetky súvisiace články. 

Existuje tiež rekonštruovaný jantár, pri ktorom sa využívajú aj prímesy iných látok, buď prírodných alebo umelých živíc, aby bol materiál pevnejší a odolnejší. Tu je tiež na mieste, aby obchodník tento technologický postup pri opise výrobku priznal a aby cenovky produktov túto skutočnosť reflektovali.

Isto ste sa už stretli s tým, že niektoré kamene, dokonca aj tie navzácnejšie, ako diamany či opály, sú medzičasom už vyrábané aj v laboratóriách. Tak vedzte, že vedci vyvinuli aj jantár vyrobený v laboratóriu, konkrétne replikáciou prirodzeného procesu v kontrolovanom prostredí. Vďaka tejto metóde dokážu vytvoriť rôzne varianty s podobnými, alebo paradoxne dokonca lepšími vlastnosťami,  než akými disponuje prírodný jantár. Tieto kusy sa využívajú v šperkárstve a v dekoratívnom priemysle. Zákazník by však mal byť, samozrejme, aj v tomto prípade informovaný, podobne ako pri iných kameňoch laboratórneho pôvodu, že kupuje človekom vytvorený polodrahokam.

Pozlátené šperky s baltickým jantárom Minimalistické korálky
Pozlátené šperky s baltickým jantárom Minimalistické korálky
V našom eshope nájdete jantárové šperky výlučne z pravého, prírodného jantáru z pôvodných jantárových nugetov získavaných z vôd Baltického mora. 
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *